Blog

Kaliteli Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Piyasada onlarca kumaş çeşidi bulunuyor. Ama bu kumaşların kullanıldığı yerler ayrı ayrı. Çoğu insan hangi kumaşın nerede kullanıldığından habersiz. Dolayısıyla kumaşları gelişi güzel satın almak yerine, hangi kumaşın nasıl ve nerede kullanılması gerektiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun yanında kumaşın kalitesi de alınırken dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında geliyor. Peki kaliteli ve doğal kumaş nasıl anlaşılır, kumaş analizinde dikkat edilmesi gereken incelikler nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

Kumaşlar tekstil sektöründe oldukça yaygın kullanılan temel ihtiyaç maddelerinden biridir. Gerekli bakım yapıldığı taktirde kumaşın kalitesini korumak mümkün. Kumaşın temizliği dahilinde yapılması ve bilinmesi gereken belli başlı püf noktaları bulunmakta. Bu püf noktalarının başında kumaş analizi geliyor. Peki kumaş kontrolü nasıl yapılmalı, kontrol yapılırken nelere dikkat edilmeli?

KUMAŞ ANALİZİ NASIL YAPILIR?

  • Kontrollerin başında hammadde kontrolü gelmektedir. Kumaşın ham maddesinin nereden olduğu önemlidir.
  • Kumaşı hissederek asıl yapısını hissetmeye çalışabilirsiniz. Bazı kumaşlar sentetik olarak piyasaya sunulmaktadır.
  • Kumaşın kolaylıkla kopup kopmadığına özen gösteriniz. Kumaşın kalitesi dayanıklı olup olmamasıyla alakalıdır.
  • Dokuma ve örgü modellerinde ipliğin yapısına ve iplik sıklığına dikkat ediniz. Yanlış yöntemle veya yanlış bir iplik ile gerçekleşen örgü işleri teknik hata olduğunu göstermektedir.
  • Kumaş gramajına dikkat ediniz. Gramajı fazla olup maliyeti düşük olan kumaşı almadan kumaş kontrollerini yapmayı unutmayınız.
Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir