Blog

Akrilik Nedir?

Akrilik, (Alm. Acrylfaser, Fr. fibre acrylique, İng. acrylic fiber), kimyasal yapısında en az % 85 oranında akrilonitril içeren, akrilonitril ve bir komonomerin oluşturduğu polimerden elde edilen, yapay lifler arasında yüne en çok benzeyen elyaf türüdür. ISO (Uluslararası Standartlar Organizasyonu) ve BISFA (Uluslararası Sentetik Elyaf Standardizasyon Bürosu) tanımlarına göre de kimyasal yapısında en az % 85 oranında akrilonitril içeren elyaflar, akrilik elyaf olarak adlandırılırlar.
Akrilik lifi, Dünya’nın artan yün ihtiyacı ile birlikte; yüne benzeyen ve yün kumaş özelliklerine sahip yapay lif geliştirilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuştur. İlk akrilik lif, 1940’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde Du Pont firması tarafından laboratuvarda geliştirilmeye başlanmış, 1945’te pilot tesiste üretilmiş, 1950’den itibaren de orlon ticari adıyla piyasaya sürülmüştür.
Önceleri % 100 akrilonitrilin polimerizasyonu ile homopolimer olarak üretilen orlon; sert ve kırılgan ve boyanması zor olduğu için, ikinci bir monomer ilavesiyle kopolimere dönüştürülmüş ve özellikleri tekstilde kullanıma uygun hale getirilmiştir. Akrilonitril ile komonomerin polimerizasyonundan oluşan akrilik elyaf, yaş ve kuru çekim sistemleriyle üretilmektedir. Kumaş üretiminde akrilik elyaf oranı % 100 olarak kullanılabildiği gibi, diğer lifler ile belli oranlarda karıştırılarak melanj kullanıma da uygundur.
Akrilik Kumaşların Özellikleri 
– Akrilik lif özellikleri bakımından yapay elyaflar arasında yüne en çok benzeyen elyaftır.
– Akrilik uzun ömürlüdür ve yüne göre daha ekonomiktir.
– Yün veya pamuklu tuşesi ve görünümü verilebilme kolaylığına sahiptir.
– Kolayca yıkanabilme ve şeklini koruma.
– Güveye, yağa ve kimyasallara dayanıklılık.
– Akrilik ipliklerin mükemmel haslıkta ve parlak renklerde boyanabilmesi mümkündür.
– Güneş ışığına karşı yüksek dayanıklılık.
– Akrilik elyafın görünüm ve tuşe olarak, yüne benzeyen doğallık ve sıcaklık hissi vermesi.
Akrilik Elyafın Kullanım Alanları
– Giyimde akrilik kullanımı: Kışlık elbiseler, süveterler, çoraplar, peluş oyuncaklar, yuvarlak örgülü kumaşlar, spor giyim, çocuk giyimi ve yünün kullanıldığı yerlerde muadil elyaf, iplik ve kumaş olarak.
– Ev tekstilinde kullanımı: Halı, battaniye, kilim, döşemelik kumaşlar, kadife kumaşlar, dolgu ve izolasyon kumaşları.
– Dış mekan kullanımı: Araba tavanları, tekne örtüleri, branda, dış mekan mobilyaları.
– Endüstriyel kullanım alanları: Toz filtresi, bina ve inşaat yapımında güçlendirici dolgu malzemesi, araba aküleri, ısı yalıtım malzemeleri.
Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir